Przyjmuje sie ze sport ten wywodzi sie z Tajlandii.
Muay Thai czyli Boks Tajski jest ringowym sportem walki. Jest to styl rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce).
W boksie tajskim kładzie szczególny nacisk na używanie kopnięć (powierzchnią kopiącą jest goleń, rzadziej stopa) ciosów kolanami, łokciami oraz bokserskich.
Boks tajski przywiązuje dużą wagę do klinczu, czyli walki w zwarciu. Jest to łatwo rozpoznawalny element boksu tajskiego. Dozwolone są przechwyty kopnięć, obalenia i podcięcia, natomiast zabronione rzuty, jakie się stosuje w judo. Cechą boksu tajskiego jest brak walki parterowej, duszeń i dźwigni. Trener Paweł Wergi Jędrzejczyk uważa, że nie ma bardziej rozwiniętej i skuteczniejszej formuły walki niż boks Tajski.
Początkowo ciosy bokserskie były słabością Muay Thai, gdyż kładziono większy nacisk na techniki nożne. Obecnie są szeroko spotykane. Co więcej, mistrzowie Muay Thai niekiedy zostają mistrzami świata w boksie zawodowym.
Treningi Muay Thai odbywają się z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Regularny wysiłek korzystnie wpływa na stan zdrowia. Pozytywnie oddziałuje na stan układu odpornościowego, krwionośnego i oddechowego. Poprawia przemianę materii. Redukuje objawy stresu, opóźnia procesy starzenia się, kształtuje sylwetkę, zmniejsza ryzyko kontuzji.
W przeciwieństwie do sportów siłowych i kulturystyki, podczas treningu muay thai nie ma obciążeń osiowych na kręgosłup. Większość ćwiczeń wykonywana jest na własnym ciężarze ciała. Nie buduje się zbędnej masy mięśniowej, która w dzisiejszych czasach jest tylko balastem. Dąży się, natomiast do maksymalnego usprawnienia naszego organizmu.
Trening muay thai kształtuje wszystkie cechy motoryczne człowieka. Trening muay thai kształtuje ludzi silnych, pewnych siebie, zdecydowanych, odpornych na niewygody, umiejących sobie poradzić w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach życiowych.